Pytania i odpowiedzi
Czym różnią się badania psychotechniczne od badań psychologicznych?
Różnica jest tylko w nazwie, w praktyce jedno i drugie oznacza to samo. Badania psychotechniczne to nazwa najczęściej używana przez klientów. Wywodzi się ze skojarzeniem słów psychologia, testy, technika. Z połączenia tych słów wywodzi się potoczna nazwa badanie psychotechniczne. W środowisku psychologów orzeczników, funkcjonuje fachowe nazewnictwo czyli badanie psychologiczne.
Kto najczęściej korzysta z badań psychotechnicznych?
Do naszej pracowni psychologicznej zgłaszają się najczęściej kierowcy objęci ustawą o kierujących pojazdami i ustawą transportową. Najliczniejszą grupą są kierowcy pojazdów: kierowcy zawodowi, kandydaci na prawo jazdy kat C lub D, kierowcy po zatrzymaniu lub utracie prawa jazdy (po alkoholu, za przekroczenie punktów karnych, po wypadku drogowym). Nieco mniejszą grupą są osoby wykonujące badania z zakresu medycyny pracy. Są to kierowcy wykorzystujący w pracy samochód służbowy. Następną grupą są operatorzy maszyn i urządzeń budowlanych, np. koparki, ładowarki oraz pracownicy wykonujący pracę na wysokości.
Kto może skierować na badanie psychotechniczne?
- pracodawca np. na stanowisko pracy w którym badanie jest konieczne do wykonywania obowiązków służbowych

- lekarz medycyny pracy

- podmiot wydający prawo jazdy jeśli zachodzą przesłanki do sprawdzenia pod kątem psychologicznym

- policja, jeśli zachodzą podejrzenia o istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdu

- na własną prośbę, sami możemy skierować się na badanie psychotechniczne np. w celu sprawdzenia braku przeciwwskazań psychologicznych do uzyskania uprawnień na prawo jazdy kat. C, E lub D.
Czy można przygotować się do badania psychotechnicznego?
Oczywiście że można, a nawet trzeba. Należy być przede wszystkim zdrowym, wypoczętym i wyspanym. Dlatego w przeddzień badania nie należy spożywać alkoholu lub środków działających podobnie. Warto myśleć pozytywnie i nie stresować się. Badanie psychotechniczne to nie egzamin a psycholog nie ma na celu eliminacji klienta.
W jaki sposób realizowane jest badanie psychotechniczne kierowców?
Psycholog transportu pomaga przejść cały proces i jest opiekunem podczas badania. Omawia przebieg i proces badania. Przekazuje informacje dotyczące wypełniania testów papierowych, tłumaczy i demonstruje wykonywanie zadań na aparatach psychologicznych. Jest miłym rozmówcą i cierpliwym słuchaczem. Na koniec omawia wyniki badania.
Jakie obszary zdrowia psychicznego są badanie podczas badania psychologicznego?
Każde badanie może być inne, ponieważ psycholog dobiera metody i narzędzia w zależności do celu badania. Najczęściej stosowane są psychotesty papierowe oraz aparaty psychologiczne. Nowością w naszej pracowni są badania na interaktywnych urządzeniach z dotykowym ekranem. Badania psychotechniczne sprawdzają funkcjonowanie: Koncentracji, podzielności i przerzutności uwagi, myślenie logiczne, spostrzegawczość, temperament, osobowość, czas reakcji, inteligencje, koordynację wzrokowo ruchową, zdolność oceny prędkości, widzenie stereoskopowe, wpływ olśnienia na funkcjonowanie wzroku, widzenie zmierzchowe. Niezbędnym w ocenie jest wywiad i obserwacja klienta, dlatego podczas każdego badania psychotechnicznego psycholog rozmawia z klientem o funkcjonowaniu w przestrzeni społecznej i zawodowej.
Ile czasu zajmuje badanie psychotechniczne?
Czas trwania badania jest zależny od kilku czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj badania jaki wykonujemy i czego ono dotyczy oraz tempa rozwiązywania testów i zadań. Najkrótsze badanie może trwać 15 min a najdłuższe nawet 2 godziny. Badanie kierowcy trwa zwykle około 1 godziny.
Co jeśli popełnię błędy podczas badania lub nie zaliczę zadania?
W przypadku negatywnych wyników zaczynamy od dialogu a następnie powtarzamy badanie lub pojedyncze zadanie. Istnieje możliwość natychmiastowej poprawki lub w sytuacjach wyjątkowych umawiamy się na inny dzień. Rozumiemy naszych klientów, wiemy czym jest stres i zmęczenie oraz jak wpływają na wyniki badania psychotechnicznego. W naszej pracowni psychotechnicznej klient nie ponosi dodatkowych opłat za badanie.
Jak wygląda zakończenie badania psychologicznego kierowcy i czym się kończy?
Badanie kończy się omówieniem wyników przez psychologa, w razie zastrzeżeń mogą też pojawić się zalecenia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku i braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania określonym pojazdem, klient otrzymuje orzeczenie lekarskie.
Czy badanie psychotechniczne ma określony termin ważności?
Tak. Badanie psychologiczne jest ważne maksymalnie 5 lat. Krótszy termin określa też ustawa (np. dla kierowców po 60 roku życia maksymalnie 2.5 roku).
Czy muszę posiadać skierowanie na badanie psychotechniczne?
Skierowanie na badanie psychologiczne jest zawsze mile widziane, ale niezbędne tylko w niektórych przypadkach. Obowiązkowe skierowanie musi przedstawić kierowca który: przekroczył dozwoloną liczbę punktów karnych, prowadził pojazd pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie, był uczestnikiem wypadku drogowego, dopuścił się dwóch wykroczeń drogowych w okresie próbnym. Podsumowując, skierowanie na badanie psychologiczne jest konieczne w przypadku otrzymania skierowania na takie badanie przez podmiot wydający czy zatrzymujący prawo jazdy (Starostwo, Wydział Komunikacji).
Co powinienem zabrać ze sobą na badanie psychotechniczne?
- dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport

- Skierowanie na badanie psychologiczne – jeśli zostało wydane

- okulary lub soczewki – jeśli używasz na co dzień
Czy badania psychotechniczne są trudne do przejścia?
Większość osób bez problemów zalicza badania psychotechniczne z wynikiem pozytywnym. Z naszej wieloletniej obserwacji wynika że testy oceniane są przez badanych jako średniej trudności lub łatwe do zaliczenia. Jesteśmy wyrozumiali i staramy się jak najlepiej zrozumieć naszych klientów, dlatego kiedy wykonanie zadania jest problematyczne, wykonujemy je ponownie. Rozmawiamy i tłumaczymy by w ocenie wykluczyć czynnik niezrozumienia, stresu czy przemęczenia. Badanie psychotechniczne nigdy nie kończy się wynikiem negatywnym po pierwszej pomyłce.
Czy są takie przypadki gdy ktoś nie zalicza badania psychotechnicznego?
Tak. Zdarzają się takie sytuacje. Podczas badania psychologicznego sprawdzamy sprawność psychomotoryczną kierowcy oraz cechy osobowości wpływające na zachowania drogowe i bezpieczeństwo. Badany jest na bieżąco informowany o wynikach testów. Jeśli podczas badania psychotechnicznego wynik odbiega od normy, zawsze powtarzamy badanie i robimy dokładniejsze badanie problematycznego obszaru. Istnieje też możliwość dokończenia badania w innym dniu jeśli zachodzi możliwość niedyspozycji w danym dniu. Z doświadczenia wiemy, że negatywny wynik badania uzyskują osoby o wyraźnie pogorszonych wynikach w stosunku do ogólnie przyjętych norm. Najczęściej po rozmowie z psychologiem, analizie i porównaniem wyników, badani rozumieją zagrożenie wiążące się z wykonywaniem zawodu czy pracą jako kierowca. Często nawet sami przyznają rację psychologowi, że przy tak ograniczonych wynikach praca na stanowisku którego dotyczy badanie będzie dla nich niebezpieczna. Omawiając wynik badania psychotechnicznego, psycholog tłumaczy pozostałe możliwości odwołania się od wyniku i powtórnego badania.
Ile kosztuje badanie psychotechniczne?
Ceny badań psychologicznych dzielą się na regulowane rozporządzeniem oraz na wolnorynkowe. Badania psychotechniczne wynikające z ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy transportowej kosztują 150 zł. Jest to narzucona cena ustawowa i we wszystkich pracowniach psychotechnicznych w Polsce, powinna być taka sama. Natomiast badania związane z medycyną pracy tj. operatorzy, wysokościowe, pojazd służbowy, wózki widłowe itp. wynoszą zwykle od 80 do 100 zł. Warto zapoznać się z cenami za badanie psychotechniczne naszej pracowni, klikając w zakładkę „cennik”.
W jaki sposób umówić się na badanie psychotechniczne?
Zapisujemy klientów telefonicznie na indywidualne wizyty. Szanujemy czas klientów dlatego prowadzimy zapisy każdego klienta na osobną konsultację i badanie. Wystarczy do nas zadzwonić i umówić sobie wizytę w dowolnym terminie. Nr telefonu znajdziesz w zakładce „kontakt”
Jak długo czeka się na termin badania psychologicznego?
Klientom oferujemy najszybsze możliwe terminy, najczęściej umawiamy wizyty z dnia na dzień, a nawet tego samego dnia. W wyjątkowych sytuacjach możliwe są także badania w weekend. Jeśli masz ograniczony czas, lub potrzebujesz wykonać badanie na już – zadzwoń do nas. Dokonamy wszelkich starań by pomóc Ci i ustalić ekspresowy termin na badanie psychotechniczne.
Czy jest możliwe wykonanie badania psychologicznego i lekarskiego?
W naszej pracowni istnieje możliwość wykonania obu badań jednocześnie. Współpracujemy z lekarzem medycyny pracy który wykonuje badanie lekarskie po uzyskaniu pozytywnego wyniku z badania psychotechnicznego. W celu umówienia się na wizytę należy poinformować nas telefonicznie podczas rezerwacji terminu.